Jak spłacać pożyczkę na raty?

Są takie sytuacje, gdy nie ma innego wyjścia niż wzięcie czegoś na raty podczas zakupów. Często jest to także bardzo atrakcyjna forma finansowania – wiele instytucji bankowych oferuje teraz raty 0%, czyli bez prowizji oraz bez oprocentowania. Jeżeli również chcesz skorzystać z takiej oferty, w takim przypadku warto wybrać odpowiedni produkt i złożyć wniosek o pożyczkę na raty – można dzisiaj zrobić to zarówno w sklepie, jak i przez internet przez systemy płatności.

Do uzyskania pożyczki nie potrzeba wiele – w przypadku niższych sum wystarczy pozytywna historia kredytowa oraz oświadczenie o zarobkach. Schody mogą jednak zacząć się wtedy, gdy zaczyna się spłata rat. Jak zatem bez problemu dokonać spłaty swojej pożyczki na raty?

Przede wszystkim wtedy, gdy nie masz wyznaczonego domowego budżetu na różne wydatki, warto go przygotować. Wtedy należy wydzielić w nim kwotę na raty, a także inne stałe koszty, na przykład pozostałe raty kredytowe, czynsz, rachunki i inne. Pozostałą kwotę będzie można wydać na konsumpcję oraz na oszczędności. Każdego miesiąca suma przeznaczona na stałe wydatki powinna być odłożona, w tym także rata na pożyczkę – warto wspomnieć, że w przypadku opóźnień banki naliczają specjalne, nieraz kosztowne kary.

Spłatę pożyczki na raty można prowadzić ze swojego konta bankowego online lub też w okienku bankowym albo pocztowym. Najwygodniejszym rozwiązaniem jest płatność przez internet – należy wpisać dane do przelewu i sumę, a potem kilkoma kliknięciami ją zatwierdzić – zwykle księgowana jest on tego samego lub następnego dnia roboczego. W przypadku płatności w okienkach, szczególnie na poczcie, trzeba pamiętać o tym, że trwa to dłużej, nawet do tygodnia, a dla banku liczy się czas zaksięgowania wpłaty na swoim koncie, a nie czas zlecenia przelewu, dlatego wtedy najlepiej nie odkładać spłaty na ostatnią chwilę.