Prywatne ubezpieczenia emerytalne – czy warto?

Obecni 20-latkowie i 30-latkowie w wielu przypadkach nie zdają sobie sprawy z tego, że nie czekają na nich wysokie emerytury, dlatego warto zacząć myśleć o swojej przyszłości tak szybko, jak to możliwe. Emerytura z ZUS-u może być uzupełniona o OFE, IKE, IKZE oraz o dodatkowe prywatne ubezpieczenia emerytalne. Co warto wybrać, aby zwiększyć swoje szanse na wyższą emeryturę w jesieni życia?

Wiele osób uważa, że wystarczy systematyczne oszczędzanie określonych sum. Niestety, trzeba także brać pod uwagę inflację i spadek wartości pieniądza, dlatego najlepiej zacząć oszczędzać je na dobrze oprocentowanych rachunkach, lokatach lub też skorzystać z przyszłościowych metod inwestowania.

Jedną z metod oszczędzania jest skorzystanie z kont IKE – Indywidualnych Kont Emerytalnych, a także IKZE – Indywidualnych Kont Zabezpieczenia Emerytalnego. Niestety, nie dają one wysokich zysków, poza tym również wysokość maksymalnej wpłaconej kwoty na rok jest w nich ograniczona. Dlatego wybierane są alternatywne i przy tym znacznie efektywniejsze metody.

Dużym powodzeniem cieszą się obecnie ubezpieczeniowe polisy inwestycyjne z funduszami kapitałowymi – takie prywatne ubezpieczenie emerytalne ma za zadanie pomóc w pomnożeniu kapitału w określonym czasie – warto pamiętać jednak, że umowy opiewają zwykle na długi okres, na przykład 20 czy 30 lat, a ich przedwczesne zerwanie może wiązać się z utratą dużej części wpłaconych pieniędzy. Jednocześnie także pełnią one rolę ubezpieczenia na życie.

Polisy inwestycyjne z funduszami kapitałowymi są obecnie oferowane w wielu różnych bankach i warto się z nimi zapoznać. W ramach prywatnych ubezpieczeń emerytalnych można zatem znaleźć wobec tego atrakcyjną wersję dla siebie, ale trzeba pamiętać jednocześnie o tym, że jest to polisa na lata, dlatego przed podpisaniem umowy należy dobrze przemyśleć swoją decyzję o związaniu się z bankiem.